Przyszły spadkodawca za życia może zadecydować o dziedziczeniu jego majątku na wypadek śmierci, wyłączając w całości bądź częściowo przewidziany przez ustawodawcę porządek dziedziczenia. Do spadku może powołać jednego lub kilku spadkobierców (również spoza rodziny) przeznaczając im swój majątek w całości lub w udziałach. Treść i forma testamentu muszą być zgodne z przepisami prawa. W Polsce kwestie dotyczące sporządzania testamentów reguluje przede wszystkim kodeks cywilny.
Każdy spadkodawca rozporządza własnym majątkiem, a zatem nie ma możliwości sporządzenia testamentów wspólnych np. z małżonkiem, nawet jeśli wola testatorów jest identyczna. Taki testament jest nieważny.
Testament własnoręczny, aby był skuteczny, musi być w całości sporządzony pismem ręcznym, opatrzony datą jego sporządzenia, a także podpisem testatora. Testator może:
Testament z zapisem windykacyjnym, to taki testament, w którym spadkodawca postanawia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu (np. konkretną nieruchomość) z chwilą otwarcia spadku, to jest z chwilą śmierci spadkodawcy. Testament z zapisem windykacyjnym, aby był skuteczny, musi być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Dokumenty niezbędne do sporządzenia testamentu notarialnego: