Notariusz z tytułu dokonywanej czynności notarialnej pobiera wynagrodzenie, którego wysokość jest ustalana w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 237). Powołane rozporządzenie określa maksymalne stawki taksy notarialnej za czynności notarialne oraz maksymalne kwoty, o które może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią notarialną.
Poza wynagrodzeniem notariusza na koszt czynności składają się także opłaty oraz podatki, których płatnikiem jest notariusz. Notariusz pobiera i przekazuje je na rzecz właściwego sądu lub organu podatkowego:
Ustalenie kosztów konkretnej czynności notarialnej wymaga uwzględnienia wielu czynników. Notariusz lub pracownicy Kancelarii pomogą Państwu ustalić koszty związane z czynnością.
Zgodnie z art. 80 § 3. Prawa o notariacie „Notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej”. Tak więc notariusz zobowiązany jest nieodpłatnie udzielać klientom kancelarii wszelkich informacji związanych z planowanymi czynnościami notarialnymi.
Zgodnie z art. 6 ustawy Prawo o notariacie, jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.