Oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest to forma zabezpieczenia dla wierzyciela i dotyczy sytuacji, która może mieć miejsce w przyszłości. W znacznym stopniu upraszcza procedurę windykacyjną, ponieważ pominięte zostaje postępowanie rozpoznawcze, którego zadaniem jest ustalenie obowiązku świadczenia. W przypadku, gdy dłużnik nie wypełnia zobowiązania sprawa nie musi być kierowa na drogę sądową, gdyż oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego samo w sobie stanowi już tytuł egzekucyjny. Wymagane jest wyłącznie postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności.
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji winno być złożone przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji uregulowane zostało w art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Oświadczenie takie może zabezpieczać przykładowo: obowiązek zapłaty (np. ceny sprzedaży) lub obowiązek wydania rzeczy (np. nieruchomości przy sprzedaży, zwrotu nieruchomości po zakończeniu umowy najmu).
Procedura dobrowolnego poddania się egzekucji uregulowana została również w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego i dotyczy zawartej umowy najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. Zgodnie z ustawą: