Pełnomocnictwo
Pełnomocnictwo w Polsce może być sporządzone w zwykłej formie pisemnej, w formie z podpisem notarialnie poświadczonym oraz w formie aktu notarialnego. Jest to jednostronna czynność prawna, która polega na upoważnieniu konkretnej osoby (pełnomocnika) do działania w imieniu mocodawcy. Ustanowienie pełnomocnika wymaga złożenia przez mocodawcę oświadczenia woli, przy czym z uwagi na jednostronność czynności, uprawiony nie musi wyrażać zgody na bycie pełnomocnikiem, a także nie jest zobowiązany do korzystania z udzielonych mu kompetencji.
Rodzaje pełnomocnictw:
- pełnomocnictwo ogólne - obejmuje umocowanie do ogółu spraw, a więc do czynności zwykłego zarządu. Powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności,
- pełnomocnictwo rodzajowe - obejmuje umocowanie do danej kategorii czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczających zwykły zarząd. Jego forma zależy od wymaganej formy dla dokonania tych czynności pod rygorem nieważności. Jeśli pełnomocnik został umocowany do sprzedania nieruchomości w imieniu mocodawcy, wówczas pełnomocnictwo musi być sporządzone w formie aktu notarialnego,
- pełnomocnictwo szczególne – obejmuje umocowanie do jednej, konkretnej czynności zwykłego zarządu, jak i do czynności przekraczającej zwykły zarząd. Wymagana forma jest taka sama, jak przy pełnomocnictwie rodzajowym, a więc pełnomocnictwo szczególne musi być pod rygorem nieważności, udzielone w takiej samej formie, jaka jest wymagana do dokonania konkretnej czynności.
Pełnomocnictwo może być w każdym momencie odwołane. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa.
Dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego:
- dane osobowe mocodawcy,
- dane osobowe pełnomocnika,
- zakres pełnomocnictwa,
- w przypadku pełnomocnictwa dotyczącego sprzedaży nieruchomości, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – opis tego prawa/ nieruchomości, numer księgi wieczystej, podstawa nabycia nieruchomości.