Po przyjęciu spadku zdarza się, że spadkobiercy chcą rozdzielić odziedziczony przez nich majątek. Można tego dokonać za pomocą umowy o dział spadku. Umowa taka może być zawarta w zwykłej formie pisemnej, chyba że przedmiotem działu spadku jest:
Umowa o dział spadku w kancelarii notarialnej zawierana jest wyłącznie przy zgodnej woli wszystkich spadkobierców. Umowa taka może dotyczyć zarówno części spadku jak i jego całości. Dzięki temu można uporządkować sytuacje prawną spadkobierców - rozdzielić odziedziczony majątek, zlikwidować współwłasność oraz dokonać ewentualnego rozliczenia między stronami. W przypadku, gdy zainteresowani nie mogą dojść do porozumienia, konieczne będzie dokonanie działu spadku na drodze sądowej. W istocie dział spadku obejmuje jedynie rzeczy, prawa oraz aktywa, a zatem nie podlegają mu długi spadkowe.
Dział spadku może polegać na przyznaniu majątku tylko jednemu lub kilku spadkobiercom i w takiej umowie można postanowić, że spadkobierca lub spadkobiercy zobowiązani są do spłaty pozostałych osób. Istnieje również możliwość dokonania działu spadku poprzez przyznanie poszczególnych składników majątkowych określonym osobom, bez dokonywania spłat lub dopłat. Raz zawarta umowa o dział spadku wiąże osoby które ją zawarły.