Piła, ul. Kusocińskiego 28/3L

tel. 67 212 84 63

sekretariat@notariusz.pila.pl

Umowa darowizny

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Przedmiotem darowizny mogą być na przykład nieruchomości, ruchomości, prawa (prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.

Zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna w chwili spełnienia przyrzeczonego świadczenia np. wydanie rzeczy czy przekazanie pieniędzy obdarowanemu. W sytuacji, gdy darowizna dotyczy nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wówczas konieczne jest sporządzenie umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Darczyńca może odwołać darowiznę, jeśli jeszcze nie została wykonana w przypadku, gdy po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Ponadto darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności, a darczyńca obdarowanemu nie może przebaczyć. Jeśli darczyńca popadnie w niedostatek po dokonaniu darowizny, na obdarowanym spoczywa obowiązek dostarczania darczyńcy środków niezbędnych do utrzymania bądź do wypełnienia ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obowiązek obdarowanego może być także wypełniony poprzez zwrócenie darczyńcy wartości wzbogacenia.

Umowa darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obdarowany jest podatnikiem, a podatek, w odpowiedniej stawce, pobierany jest przy uwzględnieniu wartości przedmiotu darowizny. Krąg najbliższych osób to jest małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Zwolnieni są z obowiązku ponoszenia podatku od spadków i darowizn, jeżeli dokonają zgłoszenia zawarcia umowy w urzędzie skarbowym w terminie do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Kancelaria Notarialna Anna Krygier - teczka